Aktualnosci

Co to jest NFT i czy warto w nie inwestować?

NFT jest bardzo młodą możliwością inwestowania, podobnie jak to było w 2010 roku gdy blockchain dopiero powstawał i większość inwestorów pukała się w głowę słysząc o bitcoinie.

Blockchain to inaczej technologia rejestrów rozproszonych. Rejestr składa się z bloków danych. Blockchain jest zdecentralizowany, co oznacza, że nie posiada żadnego centralnego organu nadzorującego. Uczestnikiem sieci blockchain jest każdy użytkownik posiadający klucz uwierzytelniający. Blockchain uważany jest za niezawodną technologię, towarzyszącą nie tylko kryptowalutom, ale także wielu procesom w różnorodnych sektorach gospodarki.

Co to jest NFT?

Skrót oznacza non-fungible token, czyli niewymienialny token. To podpowiada nam, że mamy tu do czynienia z aktywem niepowtarzalnym, kolekcjonerskim, jedynym w swoim rodzaju. Nic więc dziwnego, że wzbudziło to zainteresowanie inwestorów, którzy gotowi są wydawać na NFT miliony dolarów.

Najlepszym przykładem przedmiotu niezbywalnego i niewymienialnego (non- fungible) jest jedyny w swoim rodzaju, oryginalny obraz namalowany przez malarza taki jak „Słoneczniki” Van Gogha czy „Mona Lisa” Leonarda da Vinci. Pomimo iż każdy z tych najbardziej rozpoznawalnych obrazów na świecie doczekał się mnóstwa reprodukcji, istnieje tylko jeden oryginał każdego z dzieł, każdy wyceniany na ogromne kwoty.

NFT jest cyfrowym aktem własności zapisanym na blockchainie. To certyfikat potwierdzający, że dany plik istnieje tylko w jednym egzemplarzu i że jest oryginalny. Oczywiście, w Internecie mogą istnieć jego kopie, które użytkownicy mogą pobierać, ale ten pierwszy, oryginalny plik jest tylko jeden.

Tokeny NFT to zapisy w sieci blockchain, które zawierają indywidualne identyfikatory. Znane dotychczas pliki w Internecie można kopiować, przechowywać na dyskach i przesyłać. NFT nie podlegają kopiowaniu, a przesyłać je można tylko pomiędzy wirtualnymi portfelami użytkowników.

Jedną z pierwszych słynnych na cały świat transakcji NFT było sprzedanie w 2021 roku cyfrowej grafiki “Everydays: The First 5000 Days” Mike’a Winkelmanna przez dom aukcyjny Christie’s. Hinduski inwestor Vignesh Sundaresan za kwotę 69 mln $ kupił token NFT, który potwierdza autentyczność dzieła i prawo do jego własności.

Czy NFT to obrazy?


NFT może przybierać różne formy. Może być zdjęciem JPG, gifem, filmem, plikiem tekstowym. Musi mieć zapis cyfrowy, który jest deklaracją, certyfikatem, że dany plik istnieje wyłącznie w jednej kopii. Inwestor decydujący się na zakup będzie jego jedynym właścicielem. Każdy token ma unikalną wartość, nie jest równy innemu tokenowi NFT i nie można go skopiować. Zaczęto je więc używać jako dowód autentyczności.

Czy NFT jest kryptowalutą i gdzie je kupić?


Podobieństwo to unikalny element kodu blockchain – podobny do kryptowaluty. Różnicą między nimi jest niewymienność tokena NFT – jest wyjątkowy i nie można go wymienić na inny a w większości wypadków – nie da się go podzielić.

Można je kupić na specjalnych giełdach. Jedną z największych giełd jest OpenSea. Stanowi 95% obrotu wszystkich NFT.

Ceny jednej z kolekcji NFT “Bored Ape Yacht Club” kształtują się w dniu pisania tego artykułu od 90 do 110 ETH (1ETH=7400PLN)

Podobne ceny kształtują się w Proof Collective. Z tym, że ta druga kolekcja oprócz walorów artystycznych posiada jeszcze walory użytkowe tzw. utilities czyli zastosowanie w prawdziwym życiu i online.

Jak inwestować w NFT?

Wchodząc na rynek NFT, należy zachować należytą staranność, podobnie jak w przypadku wszystkich innych transakcji dokonywanych w sieci.

Przede wszystkim warto dokładnie zweryfikować twórców projektu, którym jesteśmy zainteresowani.

Kupując NFT na rynku wtórnym, należy zwracać szczególną uwagę na to, czy tokeny pochodzą ze zweryfikowanych kolekcji i od wiarygodnego właściciela. Należy również dbać o bezpieczeństwo swojego cyfrowego portfela, np. nie dopuszczać do interakcji pomiędzy nim a stronami internetowymi niewiadomego pochodzenia.

Każdy, kto rozpoczyna aktywność na rynku NFT, powinien poświęcić odpowiednią ilość czasu na edukację i zrozumienie najważniejszych pojęć związanych z technologią.

40,2 proc.

tyle ma wynieść skumulowany roczny wskaźnik wzrostu rynku NFT w 2022 r. według analizy serwisu ResearchAndMarkets.com

Sam proces nabycia NFT jest wieloetapowy i obejmuje:

Najlepiej gdy można kupić NFT w fazie prelaunch, przed oficjalnym wejściem na giełdę NFT. Tutaj należy bacznie przyjrzeć się twórcom i użyteczności takiego NFT.

Jednym z takich projektów jest kolekcja Fine Turtle.

Ten token ma wiele użyteczności i moim zdaniem ogromny potencjał wzrostu.

Właściciele projektu dają dodatkowo gwarancję odkupu po określonej cenie.

NFT a przepisy prawne

Niewymienialne tokeny, które powstają w procesie wybicia (ang. mint) na łańcuchach bloków są uznawane za znaki legitymacyjne lub dowód nabycia unikalnego aktywa cyfrowego. W doktrynie podkreśla się, że nadal są to jednak umowy nienazwane, zawierane w oparciu o art. 3531 k.c., a nie typowe umowy sprzedaży.

Warto wskazać, że w przypadku NFT zazwyczaj dochodzi do rozejścia się praw wynikających z własności intelektualnej z tymi, które wynikają z faktu nabycia aktywa. Co z tego wynika w praktyce?

Co do zasady więc, nabywca tokena, zyskuje potwierdzenie zawartej transakcji, które może mieć ogromną wartość kolekcjonerską. Nie może on jednak wykonywać w stosunku do niego osobistych i majątkowych praw autorskich (np. skopiować i sprzedać kopii).

Źródło: https://annabednarczyk.pl/