Aktualnosci

WYSTĄPIENIA PUBLICZNE I SZTUKA PREZENTACJI – JAK NAPISAĆ PRZEMÓWIENIE I POKONAĆ STRES?

Z czego wynika fakt, że dorośli ludzie mają lęk przed wystąpieniami publicznymi?

W dużej mierze problem leży w tym, że już od uczniów w szkole wymaga się wygłaszania swoich prezentacji, ale niestety system edukacji nie przewiduje, żeby najpierw nas tego nauczyć. Przez to w życiu dorosłym, kiedy mamy wystąpić, zaczynamy się denerwować, pocą nam się dłonie, serce zaczyna mocniej bić i gubimy wątek. Co prawda stresu w 100% nie wyeliminujemy (i może to nawet dobrze), ale możemy go w prosty sposób zminimalizować.

Wystąpienia publiczne – Umiejętność przemawiania na dowolny temat

Sztuka przemawiania i prezentacji to jedna z kluczowych umiejętności życia zawodowego. Przydaje się w rozmowach z klientami, na rozmowach o pracę, w sporcie, w polityce, w sprzedaży, podczas firmowych spotkań i wystąpień publicznych – zarówno dla kilku, jak i kilkuset osób.

Wystąpienia publiczne i przygotowanie kapitalnej prezentacji to temat rzeka. Osobiście bardzo lubię występować. Cieszę się, ponieważ coraz częściej mam przyjemność być prelegentem na wydarzeniach biznesowych. Jednocześnie ciągle się uczę, zdobywam nową wiedzę z zakresu wystąpień publicznych i testuję ją w praktyce.

Z rodzinnych opowieści wiem, że po raz pierwszy na scenie pojawiłem się mając 3 lata. Natomiast tak na poważnie zainteresowałem się wystąpieniami w wieku 15 lat. Wtedy zacząłem grać na perkusji. Niedługo później założyliśmy ze znajomymi własny zespół. Pamiętam, że kiedy zaczęliśmy koncertować, tak się stresowałem, że nie mogłem spać w nocy przed koncertem. Co prawda jest to innego typu wystąpienie niż public speaking, ale właśnie wtedy zacząłem czytać o wystąpieniach publicznych i o tym jak radzić sobie z tremą.

Public speaking – Jak  i gdzie poznałem zasady wystąpień publicznych

Przemawianie przed publicznością ma na celu przekazanie ludziom pewnych informacji, własnych idei, czy swojej wiedzy. Są prelegenci, którzy przy tym wszystkim robią duże show. To co moim zdaniem jest bardzo ważne, to aby treść była na pierwszym miejscu, a nie forma.

Prawdziwe publiczne wystąpienia zacząłem prowadzić po tym jak rozwinąłem pierwszą firmę. Była to sieć automatów spożywczych ze zdrową żywnością Zielony Maluch. Możesz o niej przeczytać w artykule: BIZNES VENDINGOWY W WIEKU 20 LAT – HISTORIA OPARTA NA FAKTACH.

W między czasie uczyłem się występować jako prelegent. Na studiach ukończyłem warsztat Sztuka Wystąpień Publicznych organizowany przez organizację AKADOS (Akademia Dobrego Startu). Czytałem książki na ten temat, poznawałem podstawowe zasady zachowywania się na scenie i analizowałem wystąpienia najlepszych mówców konferencji TED.

Ten artykuł jest esencją wiedzy, jaką zdobyłem przez ostatnie lata i którą na sobie przetestowałem. Niezależnie od tego, kiedy będziesz potrzebować wystąpić publicznie, możesz wrócić do tego artykułu i przygotować się do wystąpienia. Zawarłem tutaj wskazówki i porady, które w moim przypadku świetnie się sprawdziły. Możesz potraktować je niczym check-lista przed Twoim wystąpieniem.

Jak przygotować się do wystąpienia publicznego?

Rzetelne przygotowanie to 50% sukcesu. Przygotowując się do wystąpienia publicznego, należy pamiętać, że to nie my jesteśmy najważniejsi. Najważniejsi są nasi słuchacze. Każdy z widzów podświadomie (lub świadomie) zadaje sobie pytanie „co dla mnie z tego wynika?”„po co mi to mówisz?”.

Dlatego też zanim otworzysz PowerPoint lub jakikolwiek inny program do tworzenia prezentacji, odpowiedz sobie najpierw na 3 pytania:

1.     Po co występuję?

2.     Gdyby nasz słuchacz miał wynieść tylko jedną rzecz z naszego wystąpienia, to co chcielibyśmy, żeby to było?

3.     Dlaczego ta rzecz jest ważna dla naszego słuchacza?

Przygotuj odpowiedź na te pytania, niezależnie od tego, czy będziesz prowadzić wystąpienie publiczne dla dzieci, dla polityków, przed zarządem firmy, na uczelni, czy w gronie znajomych z pracy. Dzięki temu dużo łatwiej będzie Ci stworzyć dobrą prezentację, która zapadnie ludziom w pamięć.

Jak napisać przemówienie?

Jeśli chcesz, żeby było naprawdę dobre – przygotuj dokładny plan wystąpienia. Wiele wystąpień publicznych ma na celu przekonanie publiczności do wizji prelegenta. Z książki, o której napiszę później, a którą bardzo serdecznie polecam, dowiedziałem się o Arystotelesowskim konspekcie przekonującej argumentacji. Moim zdaniem jest on świetny, aby wygłosić prezentację mającą na celu przekonanie słuchaczy do nowego rozwiązania. Składa się on z pięciu etapów:

Etap pierwszy: opowiedzenie historii lub wygłoszenie stwierdzenia, które wzbudzi zainteresowanie widowni.

Ludzie kochają historie. Pobudzają one wyobraźnię i dużo łatwiej zapadają w pamięć. Napisz na kartce papieru historię jaką chcesz opowiedzieć w oparciu o temat Twojego wystąpienia i rozpocznij przemowę właśnie od historii. Jeśli nie masz pomysłu na intrygującą historię, przygotuj zdanie, które będzie bardzo bezpośrednio skierowane do Twoich słuchaczy, tak aby już w pierwszych słowach pobudzić ich ciekawość.

Etap drugi: sformułowanie problemu, który należy rozwiązać, lub zadanie pytania, na które trzeba odpowiedzieć.

Kiedy chcemy przekonać słuchaczy do swoich idei, pomysłów, czy nowych rozwiązań, najpierw uświadommy ich w problemie jaki funkcjonuje. Jeżeli ludzie nie zdają sobie sprawy z problemu, nie będą oni chętni na skorzystanie z rozwiązania. Napisz na kartce papieru dokładny opis problemu, z jakim zmagają się Twoi słuchacze.

Etap trzeci: podsunięcie rozwiązania przedstawionego wcześniej problemu.

Dopiero, kiedy Twoi słuchacze są świadomi problemu, czują ból jaki z niego wynika i rzeczywiście chcą się go pozbyć, wtedy przedstaw im Twoje rozwiązanie.

Etap czwarty: opisanie konkretnych korzyści płynących z zaakceptowania rozwiązania, które zaproponowano w etapie trzecim.

Być może nie wszyscy będą świadomi konkretnych korzyści Twojego rozwiązania, dlatego dla pewności przedstaw je bardzo dokładnie. Na etapie przygotowania, wypisz wszystkie korzyści płynące z Twojego rozwiązania jakie przychodzą Ci do głowy.

Etap piąty: wezwanie do działania.

Na koniec zachęć ludzi do podjęcia działania. Powiedz co należy zrobić, aby skorzystać z Twojego rozwiązania.

Podczas przygotowania rób notatki zanim otworzysz program do prezentacji. Zapisuj wszystkie pomysły jakie wpadną Ci do głowy w odniesieniu do tego, jak chcesz, aby wyglądało Twoje wystąpienie. Możesz również przygotować mapę myśli. Mapy myśli to rodzaj notowania hasłami, które zwiększają efektywność pracy i zapamiętywania. Dzięki użyciu słów, kolorów, symboli i rysunków, współpracują ze sobą obie półkule mózgowe.

Oczywiście wystąpienia mogą mieć różne cele. Jeżeli będziesz prelegentem na przykład podczas jubileuszu firmy, jasną sprawą jest, że nie będziesz przedstawiać problemów panujących w firmie. Jednocześnie powyższy, pięcioetapowy model może przydać Ci się w naprawdę wielu sytuacjach.

Wystąpienia publiczne – jak zacząć?

Na początku powinno być mega zaciekawienie!

Nie zaczynaj swojego wystąpienia od: „Nazywam się Jan Kowalski, jestem specjalistą do spraw XYZ w firmie ABC”, albo: „Nazywam się Michał Nowak, jestem studentem kierunku XYZ na uczelni ABC”. To nie wzbudza zainteresowania.

Na początku opowiedz historię. Ciekawie opowiedziana historia przyciąga uwagę i pobudza wyobraźnię. Niech będzie ona nawiązaniem do tematu Twojego wystąpienia. Jeśli jednak nie masz pomysłu na historię, wtedy przygotuj zdanie, które od razu wzbudzi zainteresowanie widowni. To może być ciekawostka, która zaskoczy publikę lub coś kontrowersyjnego albo nawet szokującego. W każdym razie Twoim celem na samym początku jest wzbudzenie zainteresowania słuchaczy.

Dopiero po opowiedzeniu historii lub wygłoszeniu stwierdzenia, które wzbudzi zainteresowanie widowni – przedstaw się i przywitaj. Natomiast jeśli ludzie z widowni znają Cię i wiedzą kim jesteś, wtedy nie przedstawiaj się i od razu przejdź do dalszej części Twojego wystąpienia.

Zaraz po wstępie skup się na tym, co jest ważne dla osób, które Ciebie słuchają. Dlaczego? Ponieważ w taki sposób koncentrujesz uwagę publiczności oraz budujesz swój autorytet, a ludzie powoli zaczynają Ci ufać.

Jak zakończyć wystąpienie publiczne?

Ciekawym rozwiązaniem, aby zakończyć wystąpienie publiczne jest puenta. Na koniec swojego przemówienia, nawiąż do historii lub zdania wypowiedzianego na samym początku. To szczególnie wzmocni Twój przekaz, zapadnie w pamięci słuchaczy i pokaże Twoje profesjonalne przygotowanie.

Dobrą i bezpieczną praktyką jest, aby po ostatnim zdaniu, zrobić dosłownie 2 sekundową pauzę, spojrzeć publiczności w oczy i z otwartymi rękoma powiedzieć „Dziękuję serdecznie”.

Jak zrobić dobrą prezentację?

Prezentacja multimedialna powinna być jedynie dodatkiem do Twojego wystąpienia. Oto kilka wskazówek co do samej prezentacji:

 1. Na jednym slajdzie przedstaw tylko i wyłącznie jedną kwestię,
 2. Slajdy powinny mieć jak najmniej tekstu,
 3. Zamiast tekstu pokaż grafiki i zdjęcia,
 4. Jeżeli na slajdzie jest tekst, ogranicz go do jednego zdania,
 5. Liczby zawsze przedstawiaj w kontekście, aby słuchacze mogli je odnieść do własnego życia,
 6. Co 10 minut zaplanuj opowiedzenie żartu lub ciekawostki albo wprowadzenie rekwizytu, żeby utrzymać uwagę publiczności,
 7. Jeśli chcesz w trakcie prezentacji zadać widowni pytanie, miej wcześniej przygotowane odpowiedzi na różne reakcje.

Jak ćwiczyć wystąpienia publiczne?

Public speaking jest umiejętnością, którą da się nauczyć. To tak jak nauka jazdy samochodem. Początki są trudne, po kilku miesiącach jeździmy coraz swobodniej, a po kilku latach praktyki jest to dla nas czynność bardzo naturalna i wykonujemy ją wręcz automatycznie. Jakie ćwiczenia warto wykonywać, aby być coraz lepszym w wystąpieniach publicznych?

Wystąpienia publiczne – ćwiczenia:

 1. Ćwicz, ćwicz, ćwicz – zanim wystąpisz przed publicznością, wygłoś swoją prezentację przynajmniej kilka razy sam przed sobą. Wtedy docelową przemowę potraktujesz jako po prostu kolejna próba.
 2. Wyeliminuj yyy / mmm / eee – to zbędne dźwięki, które rozpraszają uwagę słuchaczy. Wydobywamy je, kiedy zaczynamy się zastanawiać. Im szybciej zaczniesz zwracać na to uwagę tym lepiej. Zamiast takich rozpraszaczy warto po prostu zrobić pauzę. Niech ta pauza wybrzmi. Wbrew pozorom pauza brzmi dużo lepiej niż niejedno słowo. Zauważ, że zbędne yyy / mmm / eee wydobywamy z siebie wydychając powietrze. Wiedząc o tym, staraj się robić pauzę zawsze na wdechu – wtedy nie pojawią się niepotrzebne dźwięki.
 3. Bądź gotowy wystąpić bez slajdów – na scenie mogą wydarzyć się różne sytuacje. Może zepsuć się przejściówka, uszkodzić się przełącznik slajdów, a może zabraknąć prądu. Naucz się wygłosić swoją przemowę bez prezentacji multimedialnej.
 4. Włącz minutnik – kiedy ćwiczysz swój występ w domu, włącz minutnik lub stoper na telefonie i monitoruj na którym slajdzie jesteś w ¼ prezentacji, na którym w ½ i na którym w ¾ – to pomoże Ci kontrolować prędkość mówienia podczas prawdziwej prelekcji. Podczas niektórych wydarzeń organizatorzy ustawiają minutnik, który odlicza do zera, dlatego ćwicząc raz nastaw minutnik odliczający od zera, a za drugim razem do zera, żeby nie było to dla Ciebie zaskoczeniem na scenie.
 5. Trenuj gestykulację – jeżeli masz taką możliwość, zakryj ręcznikiem górną część dużego lustra i nie widząc swojej twarzy wystąp przed lustrem. Wtedy Twój wzrok będzie lepiej dostrzegał gesty. Najbezpieczniej jest gestykulować na wysokości pomiędzy pępkiem a klatką piersiową. Nie chowaj rąk za tułowiem, nie zakładaj rękę za rękę do pozycji zamkniętej ani nie trzymaj ich przez całe wystąpienie w bezruchu. Występując, naturalnie podkreślaj dłońmi swoje wypowiedzi.
 6. Próba ze znajomymi – poproś kilku znajomych, aby wysłuchali Twojego wystąpienia zanim staniesz przed docelową publicznością. Wystąp przed nimi tak samo, jakbyś robił to już na docelowej scenie. Poproś, aby w trakcie prezentacji ktoś wyłączył Ci slajdy w niespodziewanym dla Ciebie momencie. Na koniec wysłuchaj uwag i wskazówek znajomych.
 7. Trenuj dykcję – sposób dziwny, ale skuteczny na dykcję to mówienie przez około minutę z zaciśniętym w zębach korkiem do wina. Po prostu zagryź korek i czytaj na głos książkę przez minutę. Potem wyjmij korek, a sam poczujesz, że Twoja dykcja jest dużo lepsza.
 8. Ćwicz siłę głosu – jadąc samochodem włącz głośno radio i powiedz całe wystąpienie w taki sposób, aby przekrzyczeć radio. Możesz to zrobić także w domu robiąc duży hałas na przykład odkurzaczem, suszarką, czy również radiem.
 9. Rozciągaj aparat mowy – rozluźnij wargi i wypuszczając powietrze z ust rób wargami głośny „motorek” (bbbbrrrrrrrr). Następnie otwierając baaaardzo szeroko usta wypowiadaj w kółko litery: A E I Y O U. Kolejnym ćwiczeniem jest wypychanie językiem warg i policzków, a potem na zmianę rób przesadnie szeroki uśmiech i wąski dziubek z warg. Te ćwiczenia wydają się śmieszne, ale właśnie takie dają możliwość rozluźnienia i odprężenia. Wystarczy, że każde z nich wykonasz przez minutę.
 10. Nagrywaj siebie i odsłuchuj – za każdym razem, kiedy występujesz publicznie, zadbaj o to, aby ktoś nagrał Twoje wystąpienie. Następnego dnia przesłuchaj chociaż 5 pierwszych minut i zanotuj co Twoim zdaniem można poprawić na przyszłość. Jest to metoda, którą stosują zarówno muzycy jak i aktorzy, tancerze, lektorzy, czy właśnie mówcy publiczni. Zwracaj uwagę na swoje słowa, gesty, rozpraszające ruchy i niepotrzebne wtrącenia.

Jak pokonać lęk i tremę przed wystąpieniem publicznym?

Trema pojawiająca się przed wystąpieniem publicznym wynika głównie z tego, że boimy się oceny publiczności. Chcemy wypaść jak najlepiej i powiedzieć wszystko bezbłędnie. Dlatego też nie należy uczyć się wystąpień na pamięć.

Miej przygotowany plan wystąpienia i główne myśli jakie chcesz przekazać, natomiast nie ucz się na pamięć każdego zdania, które chcesz powiedzieć. To powoduje niepotrzebny stres, ponieważ martwisz się, że o czymś zapomnisz.

Warto także pamiętać, że widownia niemal zawsze jest pozytywnie nastawiona i nie przyszła na prelekcję z zamiarem wytykania Ci błędów i negatywnego oceniania. Oni chcą się od Ciebie czegoś dowiedzieć, dlatego skup się na tym, co dla słuchaczy jest ważne, a nie na tym, żebyś czasem Ty się nie zaciął podczas wystąpienia.

Wystąpienia publiczne – metody jak radzić sobie ze stresem:

 1. Miej zapasowy sprzęt – weź ze sobą dodatkowy pendrive ze zgraną prezentacją oraz prześlij ją wcześniej sobie na maila. Miej ze sobą swój laptop, własne przejściówki, pilot do zmiany slajdów oraz flamastry, jeśli wykorzystujesz flipchart podczas wystąpienia. Będziesz spokojny, gdyby organizatorom padł sprzęt.
 2. Oswój się ze sceną – przyjedź na miejsce prelekcji godzinę przed wejściem gości na salę. Wejdź spokojnie na salę, usiąść na widowni i oswój się z pomieszczeniem. Następnie wejdź na scenę, zobacz, gdzie są lampy, gdzie będzie stolik z wodą, gdzie będzie projektor, gdzie zegar do odliczania czasu. Ważne, żeby zrobić to w pełnym spokoju, kiedy na sali nie ma jeszcze publiczności.
 3. Głęboko oddychaj – najpierw stań w naturalnym rozkroku i opuść swobodnie ręce wzdłuż tułowia. Następnie licząc w myślach do siedmiu nabieraj głęboko powietrza, potem przytrzymaj to powietrze znów licząc w myślach do siedmiu, następnie wypuść powoli powietrze licząc w myślach do siedmiu i nie mając nabranego powietrza znów policz w myślach do siedmiu. Taki cykl czterech siódemek powtórz przynajmniej pięć razy. To Cię zrelaksuje.
 4. Rozgrzej aparat mowy – zrób te same ćwiczenia, które wykonywałeś ćwicząc w domu, czyli: „motorek” z rozluźnionych warg, następnie szeroko A E I Y O U, wypychanie językiem warg i policzków, a potem na zmianę przesadnie szeroki uśmiech i wąski dziubek z warg.
 5. Rozmawiaj z ludźmi – jeśli masz możliwość, rozmawiaj z innymi prelegentami, z organizatorami albo z ludźmi, których spotkasz na korytarzu. Po prostu na luzie pogadaj z nimi co słychać i daj odopocząć mózgowi od myśli związanych z Twoim wystąpieniem.
 6. Nie pij alkoholu na odwagę – zastanawiałem się, czy poruszać tę kwestię. Doszedłem do wniosku, że jeśli ma być to artykuł w pełni wyczerpujący temat wystąpień publicznych, to tak – mówmy otwarcie o wszystkim. Zatem pamiętaj, że jeden głębszy nie pomoże. Ani dwa, trzy czy każdy kolejny. Nie pij alkoholu ani przed ćwiczeniami, ani przed próbami generalnymi, ani przed samym wystąpieniem. Alkohol tylko zaszkodzi. Już od samych lamp na scenie często jest gorąco, a co dopiero po alkoholu.
 7. Zakryj dekolt – kiedy się zestresujemy mogą pojawić się na naszym ciele czerwone plamy. Widoczne są one szczególnie u kobiet w okolicach dekoltu, szyi lub uszu. Jeżeli wiesz, że tak się dzieje również w Twoim przypadku, nie przejmuj się – to naturalne. Po prostu zadbaj o ubranie, które zasłoni dekolt.
 8. Baw się dobrze – niech każde wystąpienie będzie dla Ciebie ciekawym doświadczeniem. Uśmiechaj się, przekazuj publiczności wartościową treść i czerp z tego frajdę.

Wystąpienia publiczne i sztuka prezentacji – jak zachować się na scenie?

Jest jeszcze kilka praktycznych wskazówek i trików, o których warto wiedzieć, aby w odpowiednim momencie je zastosować. Odnoszą się one już do samego wystąpienia, czyli czasu, kiedy jesteś na scenie. Zapraszam do przeczytania tych 17 wskazówek i skorzystania z nich w praktyce.

Jak występować publicznie – wskazówki:

 1. Nie mów nic, dopóki nie zapadnie cisza – jeżeli zaraz po Twoim wejściu na scenę, ludzie na widowni rozmawiają między sobą, stań na środku, poczekaj 2-3 sekundy, popatrz na publiczność, po czym zrób krok do tyłu i poczekaj aż zapadnie cisza. Ludzie szybko się zorientują, że nie powinni już gadać i będą uciszać siebie nawzajem.
 2. Wzrok – łap sprzymierzeńców od samego początku. Kiedy wypowiadasz zdanie, patrz w oczy tylko jednej osobie, aż zakończysz to zdanie. Dzięki temu ludzie czują, jakby Twoje słowa były skierowane specjalnie do nich. To, co ważne, pamiętaj o osobach, które siedzą na skraju sali. Jeśli stoisz po prawej stronie sceny, zerknij od czasu do czasu na osobę, która siedzi maksymalnie po lewej stronie. Nie dopuść do tego, żeby ktoś poczuł się pominięty. Swój wzrok kieruj zarówno do osób z pierwszych, jak i z ostatnich rzędów sali. Jeśli przemawiasz będąc w kręgu, pamiętaj, aby od czasu do czasu patrzeć również na osoby będące najbliżej Ciebie – po Twojej lewej i prawej stronie.
 3. Ręce – naturalnie podkreślaj dłońmi swoje wypowiedzi. Nie chowaj ich za siebie, jakbyś coś ukrywał ani nie trzymaj w bezruchu przez cały wystąpienie. Jeżeli w domu poćwiczysz przed lustrem z narzuconym ręcznikiem (pisałem o tym w akapicie o ćwiczeniach), wtedy na scenie będzie Ci szło dużo lepiej.
 4. Nogi – stój pewnie w delikatnym, naturalnym rozkroku. Od czasu do czasu przejdź kilka kroków na jedną ze stron sali, a potem na drugą. Natomiast na pewno nie chodź po scenie non stop. Zbyt częste przemieszczanie się rozprasza uwagę widzów, a nie skupia.
 5. Postawa – po prostu bądź wyprostowany. Staraj się delikatnie ściągnąć łopatki, aby się nie garbić. Nie podnoś wysoko brody, jak cwaniak, ani nie spuszczaj głowy w podłogę.
 6. Uśmiech – serdeczny i szczery uśmiech kilka razy podczas wystąpienia jest świetnym pomysłem. W taki sposób rozluźniasz atmosferę, budujesz pozytywne emocje i więź z publicznością.
 7. Głos – niech Twoje wystąpienie będzie barwne. Zmieniaj ton głosu, prędkość, czy głośność w zależności od tego o czym mówisz. Buduj napięcia przechodząc z głośnej przemowy do spokojnego szeptu i znów wracając na wyraziste zaakcentowanie.
 8. Odległość od pierwszego rzędu – jeżeli scena nie jest wydzielonym miejscem na sali, wtedy sam musisz ją sobie zwizualizować. Nie stój bliżej niż 1 metr ani dalej niż około 3 metry licząc od pierwszej osoby. Kiedy stoisz za blisko – zaburzasz strefę komfortu słuchaczy w pierwszym rzędzie. Natomiast jeśli stoisz za daleko, będziesz postrzegany jako osoba nienaturalnie odizolowana od widowni. 
 9. Pobudzające słowa i gesty – kiedy podczas swojego wystąpienia powiesz “spójrzcie” lub “zobaczcie Państwo”, wtedy momentalnie wzrok ludzi kieruje się na Ciebie. To się dzieje mimowolnie. Mózg ludzi zakodował “spójrz” więc oczy od razu patrzą. Podobną reakcję (choć być może już u mniejszej liczby osób) wywołasz jeżeli na przykład pstrykniesz palcami, żeby coś zaakcentować.
 10. Pauza – zdaję sobie sprawę z tego, że nie jest to takie proste jak się wydaje, jednocześnie potęga pauzy jest ogromna. Rób kilkusekundowe przerwy w swoich wypowiedziach, tak aby na sali wybrzmiała cisza. To buduje napięcie, pozwala słuchaczom się skupić i myśleć o tym co mówisz.
 11. Mikrofon – będziesz prowadzić wystąpienia, na których mikrofon musi być, a na pewno zdarzą Ci się również takie przemówienia, gdzie nie potrzebujesz nagłośnienia. Bardzo wygodne są mikrofony, zakładane za uchem – wtedy masz swobodę w gestykulowaniu. Gdyby jednak na scenie obowiązywał mikrofon trzymany w ręce, pamiętaj, aby nie ściskać go z całej siły całą dłonią. Chwyć go niczym delikatne piórko.
 12. Kartka – nie czytaj z kartki. Szczególnie, jeśli nie stoisz za mównicą. Pokaż swoje przygotowanie i profesjonalizm mówiąc z głowy własnymi słowami.
 13. Odłóż niepotrzebne przedmioty – trzymanie na przykład długopisu w ręce daje bezpieczeństwo. Nie pojawia się wtedy zagwozdka co zrobić z rękami. Natomiast to jest mocno zauważalne przez publiczność. A jeszcze gorzej jest, kiedy co chwila pstrykamy tym długopisem. Innym przejawem nieświadomej zabawy podczas wystąpienia jest kręcenie obrączką. Nie wygląda to dobrze i warto zwrócić na to uwagę.
 14. Minutnik – podczas wystąpienia zerknij na minutnik tylko kilka razy i zrób to dyskretnie. Jeżeli masz ograniczony czas, a organizatorzy nie zapewniają minutnika, postaw przed sobą stoper lub poproś organizatorów, aby ktoś z pierwszego rzędu pokazał Ci gdy będziesz w połowie czasu oraz kiedy zostanie ostatnie 5 min. Dzięki temu nie będziesz zaskoczony, gdy nagle organizatorzy powiedzą Ci, że Twój czas już się skończył, a Ty wiesz, że masz jeszcze kilka slajdów przed sobą.
 15. Szklanka wody – w trakcie prelekcji łatwiej jest pić ze szklanki, a nie z butelki. Mając przełącznik w ręce i może jeszcze mikrofon w drugiej, dyskretne odkręcenie butelki z wodą może być problematyczne. Przygotuj sobie szklankę wody przed rozpoczęciem.
 16. Miej do siebie dystans – jeżeli na przykład zaraz przed wystąpieniem niefortunnie poplamisz sobie koszulę, nie staraj się tego ukryć, ani udawać, że o niczym nie wiesz. Wrzuć na luz  We wstępie możesz powiedzieć ze sceny, na przykład tak: “Szanowni Państwo, dzisiejsze wystąpienie miałem poprowadzić sam. Cieszę się, że Państwo tak licznie przybyliście. Plany się jednak zmieniły, ponieważ dzisiaj ze mną na tej scenie jest coś, czego nie planowałem. A jest to właśnie ta oto plama, którą każdy z Państwa widzi, ja też wiem, że ona jest. Wolałbym, żeby jej nie było, ale jest i nic z tym nie zrobimy, dlatego teraz jest czas, żeby się z tej plamy pośmiać, a już za chwilę w ogóle nie zwracać na nią uwagi i skupić się na temacie, o jakim dzisiaj będziemy rozmawiać. A jest to temat niezwykle fascynujący i genialny w swojej prostocie. Czy jesteście Państwo gotowi, abyśmy porozmawiali o nowej technologii, która wkracza na rynek już w przyszłym miesiącu i stanowczo obniży koszty transportu drogowego dla przedsiębiorców? Zaczynamy?” – po tych słowach przejdź do swojego przemówienia, a plamę po prostu przemień w żart.
 17. Bądź sobą – nie udawaj kogoś kim nie jesteś. Nie musisz występować jak Tony Robbins, jeżeli taki nie jesteś na co dzień. 

Przeczytałem chyba kilkanaście pozycji na temat wystąpień publicznych, natomiast jest jedna książka, którą szczególnie polecam. Kiedy ją czytałem byłem pod wrażeniem. Jest BARDZO DOBRA! Często do niej wracam i korzystam z rad, które są tam zawarte. Kilku osobom podarowałem ją w prezencie i również otrzymałem pozytywną wiadomość zwrotną. 

Co to za książka? 

Mowa o książce zatytułowanej: STEVE JOBS SZTUKA PREZENTACJI – jak świetnie wypaść przed każdą publicznością. 

Steve Jobs był jednym z najwybitniejszych mówców publicznych. Każde jego wystąpienie było perfekcyjnie dopracowane. NIezależnie od tego czy ktoś lubi produkty firmy Apple, czy nie – nie da się ukryć, że Jobs na scenie robił prawdziwą furorę. W książce Carmine’a Gallo przeanalizowane są strategie wystąpień Jobsa. Są także przedstawione bardzo praktyczne wskazówki, na temat tego, jak przygotować świetną prezentację i wygłosić prelekcję na najwyższym poziomie. 

Polecam tę książkę wszystkim, którzy występują publicznie, a także osobom odpowiedzialnym za sprzedaż i marketing. Jest to książka zdecydowanie do przerobienia, a nie tylko do przeczytania. Jednocześnie, jeśli chcesz poznać tytuły książek, które pomogły mi rozwinąć firmę z automatami vendingowymi ze zdrową żywnością, a później ją sprzedać, zapraszam serdecznie do przeczytania artykułu: 10 KSIĄŻEK BIZNESOWYCH, KTÓRE POMOGŁY MI ROZWINĄĆ FIRMĘ W WIEKU 20 LAT. Jest to najczęściej czytany artykuł na naszym blogu.

Wracając do tematu wystąpień publicznych, zachęcam również do obejrzenia filmików edukacyjnych na YouTube. Szczególnie warto odwiedzić kanał Tomasza Kammela oraz playlistę o wystąpieniach publicznych Krzysztofa Sarneckiego. Obaj panowie dzielą się naprawdę wartościową wiedzą. 

Każdy wielki mówca, kiedyś nie był wielkim mówcą. Wszyscy się uczą. Oswojenie ze sceną i pokonanie tremy to kwestia praktyki, dlatego trenuj, ćwicz, analizuj swoje wystąpienia i baw się przy tym jak najlepiej.

Powodzenia!

Źródło: https://bogatystudent.pl/