Aktualnosci

Praca w domu dla mam w 2022: sprawdź najciekawsze możliwości

Wiele kobiet po urodzeniu dziecka zastanawia się czy praca w domu dla mam to rzeczywiście dobry pomysł? To właśnie macierzyństwo jest punktem zwrotnym w życiu zawodowym. Pojawia się dylemat: wrócić na dawne stanowisko w ramach pełnego etatu, a może poszukać innych opcji i dłużej zajmować się maleństwem. Coraz częściej pracodawcy nie każą wybierać, zwłaszcza, gdy młoda mama jest specjalistką w swoim fachu. Wówczas można zastanowić się nad podziałem etatu na pracę zdalną i stacjonarną. Jednak praca w domu dla mam może mieć różne oblicza. Warto zastanowić się nad kilkoma opcjami.

Czy praca w domu nadaje się dla wszystkich mam?

Przed podjęciem decyzji o pracy w domu, każda mama musi zadać sobie szereg pytań. Pierwsze to sprawdzenie, czy rzeczywiście praca zdalna jest dla mnie? Jeśli chcesz sprawdzić, czy jako mama w pracy domowej poradzisz sobie w łączeniu życia prywatnego i zawodowego, zrób krótki test. Oto kilka kluczowych pytań na temat predyspozycji do pracy w domu:

1. Jeśli nie masz sztywno wyznaczonych godzin pracy, jak radzisz sobie z zadaniami? Czy masz tendencję do przeciągania projektów lub wykonujesz je zbyt szybko?

2. Czy potrzebujesz innej osoby, która tobą kieruje, pilnuje twojego czasu pracy i sprawdza realizację zadań? Jednym słowem, jesteś sama dla siebie szefem, czy uzależniasz efekty swojej pracy od presji otoczenia?

3. Bardzo ważna jest dla Ciebie socjalna i towarzyska strona pracy. Bez pogaduszek i spotkań w przerwach nie wyobrażasz sobie roboczego dnia?

Każda pozytywna odpowiedź na powyższe pytania wskazuje, że wolisz pracę wśród ludzi, w tradycyjnym środowisku, niż pracę w domu. Jednak predyspozycje do pracy w domu nie są najważniejsze. Znacznie bardziej istotna jest Twoja własna motywacje. Wiele mam decyduje się na pracę poza biurem ze względu na dzieci. Inne panie cenią sobie wolność i swobodę w działaniu. Jeszcze inne kobiety wykonują skrupulatny rachunek ekonomiczny, z którego wynika, że praca zdalna bardziej im się opłaca. Wśród licznych czynników decydujących o pracy w domu jest też coraz większa liczba ofert. Obecnie wiele firm ogranicza koszty wynajmu biura i woli zlecić pracę dla mam przebywających w domu.

Praca zdalna dla mam lub biznes w sieci

Należy odróżnić pracę zdalną od biznesu działającego w 100 % online. Wiele firm chcąc zaoszczędzić zatrudnia zdalnych pracowników. Przedsiębiorstwa oferują pracę zdalną na etat, na umowy cywilno-prawne (zlecenie i dzieło) albo jako kontrakt. Warto wiec sprawdzić, czy pojawiają się oferty pracy zdalnej. To bardzo dobre wyjście dla mam starszych dzieci. Jeśli maluch uczęszcza do przedszkola albo żłobka, lub dziecko chodzi do szkoły, wówczas mama może pracować zdalnie w domu. Najczęściej praca zdalna wymaga dyspozycyjności w określonych godzinach, podobnie jak praca stacjonarna w biurze. Dlatego praca zdalna jest wyjściem dla tych mam, które mają zorganizowaną opiekę dla dzieci.

Praca online to jeszcze inne pojęcie. Najczęściej jest to wirtualne środowisko pracy, 100 % cyfrowe. Pracą w sieci zajmują się głównie wirtualne asystentki, blogerki, youtuberki, streamerki i przedstawicielki tych profesji, które opierają się na wymianie informacji w wirtualnym świecie. Taka praca wymaga lepszej znajomości narzędzi cyfrowych, programów komputerowych i licznych aplikacji.

Mamo, pracuj w domu! Od czego warto zacząć

Zanim mama zdecyduje się zmienić dotychczasowe życie zawodowe i przejść na domowy tryb pracy, warto przetestować tą opcję. Na początek można znaleźć pracę dorywczą. Możliwości jest wiele: od telemarketingu, marketingu internetowego, po copywriting, grafikę komputerową lub sprzedaż własnych wyrobów przez internet. Początkowo dobrze jest poświęcić kilka godzin tygodniowo na nowe zajęcie. Mama na urlopie wychowawczym nie musi szybko wracać do pracy biurowej. Czas z dzieckiem można wykorzystać na przebranżowienie. Praca w domu nie musi jednak oznaczać zmiany zawodu. niektóre profesje można wykonywać w trybie zdalnym lub stacjonarnym. Przykładowo mama zarządzająca zespołem może swoje umiejętności wykorzystać jako wirtualna asystentka. Księgowa lub kadrowa również może postawić na biznes online. Nauczycielka zamiast wracać do pracy w szkole, może zająć się udzielaniem korepetycji przez internet albo organizować komputerowe kursy e-lerningowe. jak widać, możliwości pracy w domu jest wiele i w zasadzie wszystko zależy od chęci, pomysłu na pracę w domu i motywacji.

Najciekawsze propozycje domowej pracy dla mam w 2022 roku

Rok 2022 uważany jest za kluczowy, jeśli chodzi o pracę zdalną dla kobiet. Mogą wybierać w licznych ofertach pracy zdalnej lub rozpocząć własną działalność. Biznes online zaczyna nawet konkurować z klasycznym handlem i usługami. Sklepy internetowe rozwijają się bardzo dynamicznie, a usługi również można coraz częściej zamawiać przez internet. Dlatego mama w domu nie może narzekać na brak ofert. Również zarobki mam pracujących w domu zaczynają dorównywać wynagrodzeniom za pracę stacjonarną. Oto najciekawsze propozycje na zarobek w domu dla mam.

Sprzedaż internetowa oraz telemarketing

Jeszcze do niedawna trudno było sobie wyobrazić sprzedaż niektórych produktów przez internet. Obecnie marketing internetowych i sprzedaż online uważane są za zawody przyszłości. W 2022 roku mama może pracować w domu sprzedając różne usługi, np. ubezpieczenia przez internet. Większość firm potrzebuje telemarketerów i sprzedawców internetowych. Są to bardzo elastyczne zawody dla mam. Plusem jest praca w domu oraz indywidualnie dopasowany grafik. Mama określa swoją tygodniową i miesięczną dyspozycyjność, czyli ilość godzin spędzonych w pracy przy komputerze. Dobrą opcją jest praca na pół etatu dla mam z małym dzieckiem. W tym czasie maluchem może zająć się babcia, tata lub niania z sąsiedztwa.

Telefoniczne umawianie spotkań i przedstawianie oferty firmy

Sprzedaż niektórych usług wymaga osobistego spotkania. Mama może zatrudnić się jako zdalna recepcjonistka i umawiać spotkania. Przykładem są oferty z zakresu fotowoltaiki. Firmy zakładające panele słoneczne umawiają swoich klientów na spotkanie z fachowcem od montażu. Także usługi medyczne wymagają telefonicznej rejestracji. Mama może pracować w domu jako zdalna recepcjonistka i prowadzić grafik spotkań dla lekarza, prawnika, sprzedawcy kredytów lub ubezpieczeń. Jest to dość proste zajecie, wymaga umiejętności interpersonalnych i miłego usposobienia. Umawianie spotkań można bez problemu połączyć z opieką nad dzieckiem.

Zostań wirtualną asystentką i zdobądź niezależność finansową

Większość wirtualnych asystentek to kobiety. Specyfika tej pracy wpisuje się w kobiecą psychikę, gdyż wymaga wielozadaniowości. Dlatego mamy sprawdzają się idealnie jako zdalne sekretarki. Jednak praca wirtualnej asystentki ma o wiele szerszy zakres, niż tradycyjnej asystentki. Możesz prowadzić wirtualne biuro lub wirtualny sekretariat firmy. Możesz też dbać o terminy, prowadzić uproszczoną księgowość firmy, pilnować płatności. Wirtualne asystentki same ustalają swój zakres czynności. Mogą zastępować tradycyjne sekretarki lub organizować pracę małych przedsiębiorstw.

Ogłoszenia o pracy dla wirtualnych asystentek pojawiają się często w mediach społecznościowych. To cyfrowy zawód przyszłości, wiec zleceń szukać możesz na grupach dla wirtualnych asystentek lub w popularnych serwisach ogłoszeniowych.

Praca wirtualnej sekretarki idealna dla mam

Najwięcej zarabiają asystentki o wyrobionej pozycji. Ich miesięczne dochody kogą sięgać od kilku do kilkunastu tysięcy. W tym biznesie liczy się zaufanie. Jeśli zdobędziesz dobrego klienta i wykażesz się zaangażowaniem, możesz liczyć na polecenie i otrzymywać coraz lepsze zlecenia. Mamy pracujące jako wirtualne asystentki posiadają często własną działalność gospodarczą. Możesz znaleźć jednego, dobrego klienta, firmę, z którą będziesz stale współpracować. Inny tryb pracy wirtualnej asystentki polega na pracy przy kilku projektach jednocześnie.

Wirtualna sekretarka zna doskonale różne programy do planowania pracy i projektów. Wiele z nich można pobrać za darmo. Jeśli podejmiesz współpracę z firmą lub indywidualnym klientem może dać Ci dostęp do własnego systemu. Wiele przedsiębiorstw optymalizuje koszty i zamiast utrzymywać drogie biuro stacjonarne, zleca różne prace wirtualnej sekretarce. Jeśli spróbujesz swoich sił w zawodzie wirtualnej asystentki lub sekretarki, możesz liczyć na wysokie zarobki. Wszystko zależy od Twojej dyspozycyjności. Praca w tej profesji może Ci zająć od dwóch do ośmiu godzin dziennie. Na początku współpracy sama ustalasz warunki z klientem, więc możesz dostosować godziny pracy do obowiązków domowych i potrzeb Twojej rodziny.

Copywriting, czyli pisanie tekstów marketingowych i poradnikowych

Wiele mam próbuje swoich sił w copywritingu. W 2022 roku możesz zostać w domu i pisać różnego rodzaju teksty. Sklepy internetowe potrzebują dużej liczby opisów produktów, a mamy doskonale znają się na różnych dziedzinach. Jako mama sama robisz codzienne zakupy, więc tworzenie opisów produktów nie sprawi Ci trudności. Obok opisów produktów potrzebne są też opisy kategorii, czyli ogólne teksty o ofercie firm i sklepów działających online. Inny rodzaj tekstów zlecanych copywriterom to proste artykuły poradnikowe, lifestylowe, teksty blogowe (pisane także na zlecenie znanych blogerów).

Redaktorka na portalu internetowym

Coraz częściej portale internetowe zatrudniają zdalnie redaktorów. Możesz znaleźć propozycję pracy w domu, przy komputerze lub w trybie łączonym – zdalnie i stacjonarnie. Redaktor zajmuje się opracowaniem treści na stronę. Sam też wymyśla tematy, podaje propozycje artykułów, tworzy teksty reklamowe. To bardzo ciekawe i dochodowe zajecie dla mam, które mają lekkie pióro i przygotowanie redakcyjne.

Redagowanie i tworzenie treści na portale informacyjne, plotkarskie oraz specjalistyczne wymaga większej dyspozycyjności od mam. Często redakcja życzy sobie, by pracownik łączył się w określonych godzinach z biurem. To też praca wymagająca terminowości i szybkiego działania pod presją czasu. Może to być dobre rozwiązanie dla mam starszych dzieci.

Prowadzenie kont na serwisach społecznościowych

Mama z talentem pisarskim ma do wyboru wiele zadań wykonywanych w domu, przez internet. W 2022 roku i w kolejnych latach zapotrzebowanie na prowadzenie kont w social media wzrośnie. Już dziś politycy, nawet ci lokalni, zlecają obsługę swoich kont profesjonalistom. Także prywatne firmy potrzebują osób do publikowania postów, zamieszczania zdjęć i prezentowania oferty sprzedażowej. Jeśli lubisz social media i sama sprawnie posługujesz się różnymi kontami, możesz na tym zarabiać pracując w domu. Obecnie każdy biznes promuje się w social media, więc możesz nawet rozesłać swoje CV do różnych firm i zaoferować prowadzenie fanpage.

Blogowanie i publikowanie treści w sieci

Prowadzenie własnego bloga, albo nawet kilku blogów stało się głównym źródłem utrzymania dla wielu mam. Jeśli zastanawiasz się nad tym, jak zostać blogerką i zarabiać w domu, mamy dla Ciebie kilka wskazówek. Najpierw określ temat, w którym dobrze się czujesz. Może to być Twoje hobby, wychowanie dzieci, prowadzenie domu, gotowanie lub tematy związane z życiem zawodowym i wykształceniem. Systematycznie publikuj wpisy blogowe, minimum dwa razy w tygodniu. Stwórz fanpage w social media i informuj swoich fanów o kolejnych wpisach. Szukaj reklamodawców i firm, które zlecą Ci pisanie artykułów na zamówienie. Z czasem, gdy wzrośnie liczba czytelników, pojawi się większa ilość reklamodawców i zaczniesz czerpać zyski z prowadzenia własnego bloga.

Jakie serwisy blogowe pozwalają zarobić mamie w domu? Najpopularniejsze i najpoczytniejsze są platformy WordPress, Blogger oraz Wix. Ich plusem jest darmowa rejestracja i brak opłat za prowadzenie bloga. Wersje premium posiadają dodatkowe wtyczki, ale na początek w zupełności wystarczy klasyczne konto na jednej z wymienionych platform.

Własny kanał na YouTube-czerpanie zysków z wyświetleń filmów

Posiadanie własnego kanału na YouTube nie wiąże się z wielkimi kosztami. Jeśli masz pomysł na ciekawe filmy, możesz zacząć nagrywać w domu różnego rodzaju materiały. Mamy publikują na YouTube porady dotyczące wychowania dzieci, gotowania oraz bardziej profesjonalne treści. Możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i dzielić się z innymi swoją życiową pasą albo fachową wiedzą. Zastanów się, w jakiej dziedzinie masz dużo do powiedzenia. Kanały tematyczne szybko zyskują followersów, czyli wiernych fanów. Możesz czerpać zyski z reklam oraz od ilości odsłon Twoich filmów. Dodatkowo możesz nawiązać współpracę z firmami, które obejmą Twój kanał patronatem.

Publikowane filmów na YouTube może z czasem okazać się bardzo dochodowym biznesem. Jeśli połączysz to z szerszą działalnością w sieci, wówczas masz szansę odnieść prawdziwy sukces w świecie wirtualnym. Zarobki streamerów i youtuberów zależą oczywiście od popularności filmów, ale też od przedsiębiorczości, umiejętności pozyskiwania kontrahentów, reklamodawców.

Sprzedaż własnych wyrobów: mamy zarabiają w domu

Jeśli masz szczególne zdolności manualne albo posiadasz praktyczne hobby, zacznij na nim zarabiać w domu. Może lubisz gotować lub piec ciasta i dekorować torty? Usługi gastronomiczne mogą być dla Ciebie dodatkowym lub głównym źródłem utrzymania. Jest bardzo duże zapotrzebowanie na zdrowe posiłki z pewnego źródła. Sprzedawanie własnych wyrobów w sąsiedztwie możesz zacząć od ogłoszenia na lokalnych grupach internetowych i forach.

Gotująca mama znajdzie szybko kupców na swoje wyroby

Na tradycyjnej, domowej kuchni też można zarobić. Jeśli gotujesz dla swojej rodziny, zacznij prezentować swoje wyroby na lokalnych forach internetowych. Może zdjęcia smacznych, domowych posiłków zachęcą sąsiadów do złożenia zamówień. Zwłaszcza w większych miastach zaobserwować można rosnące zainteresowanie domowymi produktami. Świeże obiady szybko znajdą amatorów, a ty zarobisz gotując na wynos. W okresie świątecznym można zarobić najwięcej. Jeszcze lepiej, gdy starasz się gotować ekologicznie i dietetycznie. Możesz oferować wegańskie tarty, sałatki, dietetyczne obiady. Na pewno wkrótce zyskasz stałych klientów.

Pieczenie ciast i dekorowanie tortów jako pewny zarobek dla mam

Domowe wypieki możesz oferować znajomym, sąsiadom i polecać się na forach internetowych. Dużym zainteresowaniem cieszą się ciasta wegańskie, bez zwierzęcych półproduktów. Jeśli masz zdolności cukiernicze chętnych na Twoje wypieki nie zabraknie. Także artystyczne, oryginalne torty, babeczki i inne słodkości mają swoich zwolenników. Torty wykonywane na indywidualne zamówienie, z dobrej jakości składników kosztują od 100 zł. Możesz piec ciasta i dorabiać do rodzinnego budżetu lub uczynić z tego główne źródło dochodów.

Jak zarabiać na pieczeniu ciast? Najwięcej klientów zyskasz dzięki ogłoszeniom w sieci: na lokalnych forach. Zapytaj w kawiarniach, restauracjach i barach bistro, czy nie potrzebują domowych wypieków. Wiele kawiarni oferuje domowe, zdrowe ciasta, np. w wersji wegańskiej lub bez laktozy. Dziennie możesz dorobić od stu do dwustu złotych. Opłacalne jest też pieczenie pierniczków na różne okazje oraz dekoracyjnych ciastek. Takie ciastka o dłuższym terminie ważności możesz też sprzedawać przez internet i wysyłać na indywidualne zamówienie. W ten sposób zarobisz więcej.

Szkolenia on-line także dla mam pracujących w domu

Biznes szkoleniowy rozwija się bardzo szybko. Jeśli masz fachową wiedzę i doświadczenie w jakiejś dziedzinie, możesz zacząć tworzyć własne kursy on-line. Mamy często tworzą gotowe materiały szkoleniowe w zespole. Jeśli Twoje koleżanki z pracy chciałyby sobie dorobić do wypłaty, możesz je zachęcić do stworzenia e-booka i kursu na dany temat. Takie materiały są chętnie kupowane w sieci. Jeśli zamierzasz stworzyć wirtualne szkolenie, możesz wykorzystać podstawowe narzędzia internetowe. Jest też wiele platform do tworzenia darmowych szkoleń. Przy pomocy zoom lub teams mama pracująca w domu zaprezentuje dowolną tematykę.

Treningi on-line i praca jako trener personalny

Wysportowane mamy mogą dopingować innych do zrzucenia kilogramów lub przejścia na dietę. Jeśli codziennie ćwiczysz i trenujesz, możesz zachęcać innych do wytrwania na diecie. Programy treningowe układają zwykle profesjonaliści, absolwenci AWF lub fizjoterapeuci. Jednak jest coraz więcej szkoleń, które uprawniają do wykonywania zawodu trenera personalnego. Podobnie możesz organizować lekcje jogi, gimnastyki na bolący kręgosłup.

Plusy i minusy pracy w domu: poznaj, zanim podejmiesz decyzję

Praca w domu ma zarówno plusy, jak i minusy. Mamy, które chcą łączyć życie zawodowe z wychowywaniem dzieci i dbaniem o dom są często pełne entuzjazmu. Z czasem panie pracujące w domu tracą cierpliwość do codziennych obowiązków. Brak spotkań z innymi ludźmi, zaplecza socjalnego i kontaktów towarzyskich to główne wady pracy w domu.

Kobiety, które poświęcają się rodzinie mają za mało czasu na karierę i obowiązki zawodowe. Z kolei panie, które chciałyby poświęcić więcej czasu dzieciom, martwią się, że ucierpi na tym jakość wykonywanej pracy. Dlatego jak każde rozwiązanie, tak i praca w domu ma wiele zalet i wad.

Wolność i niezależność dzięki pracy w domu – największa zaleta

Jednym z głównych plusów pracy w domu jest jej elastyczny charakter. Nie trzeba wiązać się z jednym miejscem, nie trzeba tracić czasu na dojazdy i stanie w korkach. Wolność to możliwość regulowania czasu pracy i dni wolnych. Można zaplanować sobie ferie i wakacje z dziećmi, wybrać się na dalszą wyprawę i zwiedzać świat. To wszystko pod warunkiem, że praca w domu przynosi odpowiednie dochody i nie koliduje z życiem rodzinnym.

Często można pracować zdalnie i łączyć się z klientami z dowolnego miejsca na świecie. Mamy, które są dobrze zorganizowane i potrafią dodatkowo delegować zadania, mogą rzeczywiście cieszyć się większą wolnością niż pracownicy na etacie, w pracy stacjonarnej.

Brak czasu na relaks i codzienne przyjemności – nieznana wada

Praca w domu zwykle przeplata się z innymi, prywatnymi obowiązkami. Dzieci trzeba zawieźć do szkoły i na dodatkowe zajęcia, do lekarza i na plac zabaw. Trzeba też zająć się gotowanie, zakupami i sprzątaniem. Te wszystkie czynności domowe przeplatają się z pracą i zabierają bardzo dużo czasu. Może się okazać, że będziesz pracować w nocy, gdy dzieci zasną.

Mama, która pracuje w domu i chce zająć się wszystkim, może szybciej ucierpieć z powodu wypalenia zawodowego, przemęczenia, depresji. Brak snu, czasu dla siebie, przebywanie w tym samym miejscu, ma często negatywne skutki.

Zaleta: elastyczny charakter wykonywanej pracy

Pracodawca rzadko kiedy dokładnie sprawdza, w jakim tempie pracuje się w domu. Większość zajęć wykonywanych poza biurem, zdalnie, można przełożyć na inne godziny lub dni. To zaleta, głównie latem, gdy chcemy wybrać się na basen lub na działkę. Możemy zabrać ze sobą komputer i w razie potrzeby łączyć się z klientami i kontrahentami. Praca w domu daje też możliwość rozwijania swoich talentów. Mamy więcej czasu na hobby, sport i inne przyjemne zajęcia.

Elastyczny charakter pracy pozwala też więcej zarobić. Osoby dobrze zorganizowane i systematyczne szybciej wykonują swoje obowiązki i mogą przyjmować kolejne zlecenia. W takich przypadkach praca w domu jest bardziej wydajna i przynosi większe zyski.

Wada: brak kontaktów towarzyskich i zamknięcie w czterech ścianach

Zdecydowanie wadą pracy w domu jest mniejsza liczba kontaktów towarzyskich. W biurze nie brakuje ludzi, można z kimś porozmawiać, wymienić doświadczenia. W pracy w domu jest tylko komputer i rodzina. Izolacja i zamknięcie w czterech ścianach to zdecydowanie dla wielu mam duży problem. Szczególnie dotkliwe jest to dla kobiet aktywnych, ekstrawertyczek. Niektórzy ludzie mobilizują się w grupie i efekty ich pracy są lepsze. W domu, przez wiele godzin mama jest sama i to wzbudza lęk, poczucie zagubienia, osamotnienia, niepewności. Brak kontaktów międzyludzkich może prowadzić do depresji i złego samopoczucia.

Harmonia i spokój pracy w domu kontra brak czasu dla rodziny

Wiele mam szuka ofert pracy w domu ze względu na spokojny charakter tego typu zajęć. Jeśli sama jestem dla siebie szefem, nikt mnie nie pogania, nie stresuje. Sama organizuję sobie czas i realizuję projekty we własnym tempie. Praca w domu rzeczywiście może sprzyjać wewnętrznej harmonii i relaksowi. Jednak pojawiają się też minusy. Czasem w domowej pracy ciężko o ustalenie granic i rozdzielenie życia rodzinnego i zawodowego. Może się okazać, że częste przerwy w pracy tylko ją wydłużą i zamiast wykonywać zadania szybko, zajmą one cały dzień. Wówczas zabraknie czasu dla bliskich i zamiast błogiego spokoju pojawi się napięta atmosfera oraz frustracja.

Źródło: http://www.jaworcam.pl/