Aktualnosci

Dlaczego e-sport to taki wielki biznes w dzisiejszych czasach?

Gdyby zapytać ludzi ze starszego pokolenia, co sądzą o graniu w gry komputerowe, to prawdopodobnie ich pierwszą odpowiedzią będzie, że to strata czasu. Jednakże osoby urodzone w czasach, gdy gry online dopiero raczkowały, świetnie zdają sobie sprawę z dzisiejszej potęgi gier komputerowych. Jednakże wciąż pozostaje tu pytanie – dlaczego e-sport stał się aż tak znaczną branżą biznesu?

Początki e-sportu

Za zaczątki elektronicznego sportu można uznać pierwsze, ogólnodostępne gry łączące graczy przez internet. To właśnie tam łatwo można było się łączyć w drużyny i rywalizować z graczami z całego świata. Nic więc dziwnego, że najpopularniejsze gry podczas zawodów e-sportowych to właśnie najpopularniejsze gry online, takie jak : League of Legends, Counter Strike: Global Offensive, czy DOTA.

Ogromna popularność gier online na świecie i niemalejące zainteresowanie kolejnymi tytułami, oraz gracze, którzy oddali im swój czas i nierzadko pieniądze. W końcu to musiało przerodzić się w coś więcej, choć jak zawsze bywa na początku: nikt nie spodziewał się aż takiej popularności. Pierwszy taki turniej, o którym wiadomo, został zorganizowany na… Uniwersytecie Stanford, jako ciekawostkę. I to w roku 1972, jeszcze na komputerach Atari. Już wtedy zauważono, że choć w bardzo podstawowe gry, można urządzać na nich turnieje i większą rywalizację. Ale całość ruszyła tak naprawdę wraz z nową technologią Nintendo w 1990. Bo choć pomiędzy 1972 a 1990 rokiem pojawiali się już „poważni” gracze, to właśnie Nintendo zorganizowało pierwszy, duży turniej Nintendo World Championships, z nagrodami: 10 tysięcy dolarów, samochodem i 40-calowym telewizorem. I tak się zaczęło. Różne firmy i producenci zaczęli dostrzegać w tym pieniądze, i organizować turnieje na swoich grach.

Zawody e-sportowe

Wystarczy spojrzeć na imprezę otwarcia w krajach azjatyckich, gdzie cieszy się on jeszcze większą popularnością niż na Zachodzie. Tylko u nas zawady eSportu zapełniają całą wielką halę, odpowiednio podświetloną, z komentarzami na żywo i transmisją online. Nie dziwne więc, że imprezy przyciągają coraz więcej osób. Cała otoczka przypomina imprezy z ważnych meczów piłki nożnej. I wielu chce przeżyć i zobaczyć to na żywo. Tylko w 2018 roku na eSporcie zarobiono ponad miliard dolarów!

Zarobki na oglądaniu gier

Wraz z rozwojem technologi połączeń internetowych, coraz więcej i więcej ludzi z czasem zaczęło mieć dostęp do szybkiego internetu, dzięki czemu pojawiły się takie platformy jak Twitch, które pozwalają na transmitowanie rozgrywek e-sportowych dla każdego, kto tylko posiada urządzenie z ekranem, oraz wystarczająco szybkim połączeniem internetowym.

Źródło: https://eptimus.pl/