Aktualnosci

Wewnętrzna przedsiębiorczość pracowników – najlepsze źródło pomysłów

Każda firma jest inna, ma inne potrzeby oraz inną gotowość na zmiany. Każda jednak chce być innowacyjna. Otoczenie jest dynamiczne i konkurencyjne, a linia wzrostowa dla przychodów firmy załamuje się po pewnym czasie. Nowe technologie wypierają istniejące produkty i usługi. To sprawia, że przedsiębiorstwom coraz ciężej jest utrzymać stan równowagi i osiągać długoterminowe cele. Dlatego tak ważne jest, aby zapewnić stały dopływ pomysłów zamienianych na innowacje. Nie muszą to być zawsze przełomowe innowacje technologiczne, bo wiążą się one z wysokim ryzykiem finansowym, a nie wszyscy są na to gotowi. Powstają zatem pytania:

Bo to przecież ich postawa zdecyduje o sile wewnętrznego potencjału firmy. Zdecyduje o wewnętrznej przedsiębiorczości. O pracownikach należy myśleć w pierwszej kolejności. Są kluczem do powodzenia. Nikt tak dobrze nie zna firmy, jak ludzie pracujący w niej od wielu lat. Mając doświadczenie, znając procesy wewnętrzne i relacje z otoczeniem zewnętrznym, wiedzą, co działa, a co nie. Odpowiednio ukierunkowani, ze wsparciem zarządu, mogą najszybciej znaleźć właściwe rozwiązania.

Najlepszym rozwiązaniem jest stworzenie środowiska dla rozwoju wewnętrznego potencjału. Podwalin, które są niezbędne do zbudowania ekosystemu w firmie sprzyjającego tworzeniu innowacji.

Wydobycie wewnętrznej przedsiębiorczości wymaga dużej konsekwencji w działaniu. Kluczem jest dobry program. O czym należy pamiętać przy uruchomieniu takiego programu? Co należy wziąć pod uwagę?

Podsumowując, podejście do innowacji pracowniczej musi być długoterminowe, bo tylko wtedy nasze wysiłki przełożą się na realne korzyści, w tym umacnianie postaw przedsiębiorczości. Samo powołanie komórki ds. innowacyjności i np. stanowiska typu menedżer innowacji niewiele pomoże, jeżeli nie będzie za tym stał konkretny program zaangażowania pracowników oraz osoby pilnujące realizacji planu krok po kroku.

Artykuł jest podsumowaniem wystąpienia w trakcie śniadania dla innowatorów „Ekosystem dla otwartych innowacji” programu Connect & Scale UP

Źródło: https://crido.pl/