Aktualnosci

JAK USTALIĆ SWOJĄ STAWKĘ FREELANCERA: 4 SPOSOBY WYCENY PRACY ZDALNEJ

Kiedy chcesz zostać freelancerem, ustalenie swojej stawki jest pierwszym wyzwaniem, jakiemu musisz stawić czoła. Nawet jeśli pierwsze zlecenia wykonasz za raczej przypadkowe sumy, ustalone na chybił-trafił lub zaniżone, aby zyskać klientów i doświadczenie, z czasem pojawi się konieczność zrewidowania, za ile będziesz pracować.

Dla początkującego freelancera to niełatwe zadanie. Jesteś za drogi czy za tani? Czy podana stawka odzwierciedla wartość Twojej wiedzy i doświadczenia? Kiedy przychodzi moment, aby podnieść ceny? Startować od razu z wysokiego pułapu czy zacząć od umiarkowanych cen? Jak wygląda na tle innych wykonawców?

4 sposoby na ustalenie stawki w pracy zdalnej dla początkujących freelancerów

Warto zastanowić się nad tymi kwestiami, zanim jeszcze na dobre wejdziesz na rynek usług wykonywanych zdalnie.
To, ile będziesz zarabiać – a w rezultacie to, ile czasu będziesz musiał poświęcić, aby zarobić na swoje utrzymanie – będzie miało znaczący wpływ na twój work-life balance, satysfakcję z pracy i jakoś projektów, jakie dostarczysz. Sztucznie zaniżone stawki sprawią, że aby osiągnąć swoje minimum, będziesz pracować coraz więcej kosztem wolnego czasu i odpoczynku; za wysokie odstraszą klientów.

Wyceń swoje doświadczenie

To, że zdecydowałeś się na pracę zdalną jako freelancer nie oznacza, że zaczynasz zupełnie od zera. Skoro decydujesz się na komercyjną realizację zleceń, musisz mieć kompetencje, wiedzę i umiejętności, które można sprzedać.

Ustając stawki, weź pod uwagę doświadczenie zawodowe, ukończone kursy, zdobyte certyfikaty, hobbystyczne projekty, w których brałeś udział – wszystko to może uzasadnić cenę, jaką wyznaczasz za swoje usługi.

Kiedy poznasz lepiej rynek usług zdalnych, zauważysz, że freelancerów można podzielić na trzy kategorie: początkujących, średnio-zaawansowanych i doświadczonych profesjonalistów. Poświęć czas na research, aby sprawdzić, jakie stawki za jakie prace proponują freelancerzy z każdej grupy w Twojej branży.

Składając ofertę nowemu klientowi, dodaj do niej kilka zdań o tej części swojego doświadczenia, która pokrywa się z briefem. Może ukończyłeś studia w kierunku, który może przydać się w projekcie, może masz doświadczenie w pracy nad podobnymi zleceniami? Pokaż klientowi, że nie jesteś zupełnym „świeżakiem” i Twoja stawka ma uzasadnienie w Twoim doświadczeniu. Znacznie łatwiej jest negocjować stawkę, kiedy zdobędziesz zaufanie klienta.

Podsumuj swoje koszty

Jako freelancer będziesz odpowiedzialny za opłacenie wszystkich rachunków za narzędzia potrzebne do wykonania pracy. Nie chodzi tu tylko o profesjonalne programy i narzędzia, ale również rzeczy, o których zwykle nie myśli się w tym kontekście – na przykład rachunki za prąd.

Dzięki obecności takich platform, jak Useme.com, freelancerzy nie muszą już zakładać firmy i ponosić stałych miesięcznych kosztów ZUS i prowadzenia działalności. Nie zmienia to jednak faktu, że jako freelancer również potrzebujesz ubezpieczenia zdrowotnego czy emerytalnego, jednak nie zapłaci za nie Twój pracodawca, tylko Ty sam.

Jakie koszty należy wziąć pod uwagę?

W porównaniu do kosztów firmowych, które obejmują również zatrudnienie księgowości, freelancerzy rozliczający się na podstawie umów o dzieło lub zlecenia mają relatywnie niższe koszty. Więcej o tym, jakie są koszty freelancerów i firm przeczytasz w tym raporcie Useme.

Kiedy podsumujesz miesięczne wydatki związane z pracą zdalną, łatwiej Ci będzie ustalić, ilu klientów i za jakie stawki potrzebujesz w ciągu miesiąca, aby freelancing nie przynosił Ci strat.

Zachowaj umiar i zdrowy rozsądek: jednorazowa opłata licencyjna nie oznacza, że każdego miesiąca Twoje wydatki będą równie duże, nie musisz więc śrubować swoich stawek do kosmicznych poziomów.

Porównaj stawkę i wypłatę

To, czego na pewno chcesz uniknąć, to zarabiać jako freelancer mniej niż kiedy pracowałeś dla kogoś na etacie. Na początek możesz więc porównać swoją stawkę godzinową ze stawką godzinową w stałej pracy.

Zachowaj jednak ostrożność: stawka za godzinę w pracy etatowej będzie prawdopodobnie stawką netto, już bez podatku dochodowego oraz składek ubezpieczeniowych. Twoja stawka jako freelancera będzie raczej stawką brutto, z tym zastrzeżeniem, że jako freelancer odpowiadasz również za opłacenie ubezpieczeń i „fundusz wakacyjny”.

Porównując obie stawki brutto, jako zasadę przyjmij, że stawka freelancera powinna być mniej więcej o 1/3 wyższa, aby pokryć koszty urlopów, zwolnień chorobowych czy innych kosztów, które mogą się pojawić.

Otrzymaną stawkę pomnóż teraz przez ilość godzin, jaką w ciągu dnia, tygodnia lub miesiąca chcesz poświęcić na pracę zdalną – uzyskana wartość odpowiada sumie, jaką musisz zarobić w zadanym okresie, aby się utrzymać.

Zapytaj innych freelancerów i zrób swój research

Grupy dla freelancerów w mediach społecznościowych, fora, a nawet raporty branżowe podpowiedzą Ci, jak ustalają swoje stawki inni freelancerzy i jakich wartości mniej więcej się trzymają.

Zacznij od wypytania Twoich znajomych, którzy również zajmują się freelancingiem lub dołącz do społeczności zrzeszających pracowników zdalnych. Cennym źródłem wiedzy będą również portale ze zleceniami dla freelancerów. Jeśli nie uzyskasz wystarczająco szczegółowych odpowiedzi, dodaj ofertę jako zleceniodawca i sprawdź, jakie stawki oferują inni wykonawcy, zbliżeni do Ciebie poziomem.

Ustalenie stawek w pracy zdalnej dla początkujących freelancerów

Sposoby, jakie przedstawiliśmy powyżej, to dopiero początek listy. Z czasem będziesz brać pod uwagę również inne czynniki – na przykład perspektywę długoterminowej współpracy, poziom trudności zlecenia czy nawet.. sympatię do klienta.

Pamiętaj, aby zawsze zostawić sobie pole manewru na negocjacje. Kiedy decydujesz się do pracy zdalnej jako freelancer, bez zabezpieczenia, jakie etat, otrzymasz wynagrodzenie tylko za przepracowany czas i zrealizowane zlecenia. Dlatego nie obawiaj się podniesienia stawek, jeśli jest taka konieczność. Tak długo, jak klient widzi wartość w waszej współpracy, tak długo jesteś w pełni usprawiedliwiony.

Źródło: https://projektfreelancer.pl/