Aktualnosci

Znajomość prawa może się każdemu przydać 👩‍⚖️⚖️

Różne są sytuacje w pracy. Czasami pracodawcy dokładają starań, aby pracownikom jak najlepiej się pracowało, starają się wymagać od nich, ale jednocześnie pilnują, aby wszystko odbywało się w sprawiedliwy sposób i zgodnie z prawem.

Przy takim działaniu z pewnością będzie pomocna znajomość prawa. Pracodawca będzie wiedział co może wymagać, a czego nie wolno mu wymagać.  Dodatkowo warto jeszcze powiedzieć, że taka znajomość prawa działa nie tylko na linii pracownik – pracodawca. Przydaje się również w kontaktach z kontrahentami, a to oznacza, że warto być tutaj na bieżąco ze wszystkimi zmianami, jakie się pojawiają w tym zakresie.

-> Dlaczego to jest takie ważne? 🤔

Zastanawiamy się, dlaczego tak ważne jest to, aby prowadząc własną firmę dobrze znać obowiązujące prawo? Przecież podejmując współpracę z jakąś firmę, czy nawet kupując niezbędne komponenty do naszej działalności, zawieramy różnego rodzaju umowy. Bardzo ważne więc jest to, aby znać prawo, bo tylko wówczas będziemy mogli sprawdzić czy taka umowa jest dobrze skonstruowana, czy nie ma tam żadnych kruczków prawnych, które w pewnym momencie mogłyby się obrócić przeciwko nam. Dodatkowo znając prawo, które odnosi się do takiej współpracy, będziemy wiedzieli, ile mamy czasu na opłacenie faktury, ale również będziemy świadomi tego, w jakim czasie możemy zwrócić zakupiony produkt, jeśli okaże się, że jednak nie spełnia on naszych oczekiwań. Z drugiej strony będziemy również zobowiązani do przestrzegania takiego prawa, a to oznacza, że my również będziemy mu podlegali. Jeśli zrobimy coś w nieodpowiedni sposób, to będziemy mogli zostać pociągnięci do odpowiedzialności.

-> Również z urzędami 📝

Warto wiedzieć, że konkretne przepisy prawa będą dotyczyły naszej firmy również w odniesieniu do kontaktów z różnymi urzędami. W określonym czasie będziemy musieli złożyć niezbędne dokumenty, będziemy musieli również rozliczyć się z różnych opłat. To oznacza, że pod tym kątem również powinniśmy znać prawo, tym bardziej, że jeśli się z niego nie wywiążemy i zaniedbamy jakieś urzędowe pisma, to może się okazać, że popadniemy przez to w bardzo poważne kłopoty. To też oznacza, że niezwykle ważne jest to, abyśmy znali najnowsze prawa, jak również żebyśmy śledzili informacje na temat zmian, jakie się będą w nich pojawiały. Dodatkowo warto wiedzieć, że  takimi kwestiami możemy się zajmować sami, ale także możemy korzystać z usług prawnika, który pomoże nam w tych sprawach i jeśli coś będzie dla nas niejasne, to on to z pewnością wytłumaczy.

Musimy mieć świadomość, że prowadząc firmę, będziemy podlegali różnym ustawom, rozporządzeniom, jak i prawom, a to oznacza, że musimy znać nie tylko kodeks pracy czy kodeks cywilny, ale również powinniśmy znać wszelkie prawa, które będą odnosiły się do zakupów, sprzedaży, jak i współpracy pomiędzy różnymi firmami. Dodatkowo pamiętajmy, że odpowiednie rozporządzenia z prawa będą regulowały także nasze stosunki z urzędami. Im lepiej będziemy znali prawo, tym łatwiej będzie nam się do niego dostosować.

Źródło: https://przegladbiznesu.pl/